Linki

PODZIĘKOWANIA

 

Strony o Rodzicielstwie Bliskości (polskie)

 • www.dzikiedzieci.pl - polska strona o Rodzicielstwie Bliskości, prowadzona przez dwie terapeutki z wieloletnim doświadczeniem. Strona kładzie nacisk na mądre wspieranie dziecka w rozwoju. Odpowiada na wiele pytań, dręczących młodych rodziców - jak traktować niejadka, jak karać, jak zwracać uwagę, jak rozmawiać na trudne tematy, jak mądrze bawić się z dzieckiem. Dużo ciekawych artykułów i podpowiedzi dla wątpiących rodziców.
 • www.dziecisawazne.pl - to serwis promujący naturalne podejście do ciąży oraz pielęgnacji, wychowania, odżywiania i zdrowia dzieci. Swoją uwagę skupia na naturalnym rodzicielstwie, czyli zbliżeniu do dzieci poprzez naturalną, ekologiczną i bardziej instynktowną opiekę nad nimi, a także poprzez eliminację masowych produktów, leków chemicznych i inwazyjnych technologii. Jednym z głównych tematów poruszanych w serwisie jest temat Rodzicielstwa Bliskości.
   

Strony o Rodzicielstwie Bliskości (zagraniczne)

 • www.askdrsears.com  - strona pediatry Jima Searsa i pielęgniarki Marthy Sears - twórców terminu „rodzicielstwo bliskości” (ang. attachment parenting) i rodziców ośmiorga dzieci. Znajdziecie tu wiele przydatnych informacji m.in. o ciąży i porodzie, karmieniu piersią i butelką, odżywianiu dzieci, o dyscyplinie, usypianiu, dziecięcych chorobach i szczepieniach.

 • www.continuum-concept.org - strona dla osób zainteresowanych książką Jean Liedloff „W głębi kontinuum”. Jak piszą jej autorzy, powstała z myślą o „rodzicach, przyszłych rodzicach i każdym, komu na sercu leży dobro dzieci”. Zawiera wystarczająco dużo informacji, by można było zrozumieć i wcielić w życie „koncepcję kontinuum”, nawet nie przeczytawszy tej kultowej już pozycji. Zamieszczono tu m.in. artykuły Jean Liedloff, wyjaśniające na czym opiera się jej teoria oraz przeprowadzone z nią wywiady. Co w „kontinuum” jest najważniejsze? Stały bliski kontakt dziecka z matką, karmienie na żądanie, szybkie reagowanie na sygnały niemowlęcia, zaufanie. Na witrynie znajduje się również wiele linków do kolejnych poświęconych rodzicielstwu miejsc w sieci, które warto odwiedzić. Można też wziąć udział w dyskusjach w ramach listy mailingowej i zostać członkiem stowarzyszenia wspierającego dzieło Liedloff.
   
 • www.attachmentparenting.org - serwis poświęcony rodzicielstwu bliskości – opiece nad dzieckiem od ciąży aż po okres dojrzewania. Oprócz artykułów o karmieniu, usypianiu i noszeniu, możecie poczytać o pozytywnej dyscyplinie, o komunikacji opartej na miłości, o znaczeniu dotyku, o sztuce zachowania równowagi w życiu rodzinnym, o tym jak pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci, a także jak rozwiązywać problemy będące konsekwencją rozwodu rodziców, czy jak stać się możliwie najlepszymi rodzicami adopcyjnymi.

 • parenting.amuchbetterway.com - strona o rodzicielstwie naturalnym. Znajdziecie tu najróżniejsze artykuły związane z tym sposobem wychowywania dzieci, a może należałoby powiedzieć: z tym stylem życia. Ich autorzy udzielają licznych porad. Przeczytacie o nowych trendach - np. organicznym macierzyństwie i o wynikach ostatnich badań naukowych – choćby o tym, że dziecko uczy się już w łonie matki. Dowiecie się wiele o terapiach naturalnych – które warto stosować w ciąży albo gdy dzieci chorują. Znajdziecie informacje przydatne w opiece nad małym dzieckiem - przykładowo porównanie pieluszek jedno- i wielorazowych. Na stronie można też obejrzeć krótkie filmy.

 • www.naturalparentingtips.com - skarbnica porad dla rodziców. Żeby zachęcić Was do odwiedzenia tego serwisu, wystarczy wspomnieć niektóre spośród poruszanych tu tematów: ojcostwo bliskości, odstawienie od piersi – słuchając dziecka (ang. baby led weaning – BLW), rozwój intelektualny dziecka, kreatywna zabawa, uspokajanie dzieci i relaksacja. W każdym z działów znajdziecie mądre i przystępnie napisane artykuły.
   
 • www.naturalchild.org - strona projektu "Natural Child" . Mamy wizję świata, w którym do wszystkich dzieci podchodzi się z szacunkiem, zrozumieniem i współczuciem. W tym świecie każde dziecko może rozkwitać, ciesząc się miłością i zaufaniem – piszą autorzy strony WWW. Znajdziecie tu mnóstwo artykułów na temat naturalnego rodzicielstwa, są filmy i lista książek, po które warto sięgnąć. Ponadto - interesujące cytaty oraz kącik porad dla rodziców.

 Strony o Karmieniu Piersią (polskie)
 

 •  laktacja.pl - strona Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią. Komitet jest pozarządową organizacją pożytku publicznego. Zrzesza lekarzy, położne i pielęgniarki, głównie ze "Szpitali Przyjaznych Dziecku". Skupia również autorytety polskiej medycyny m. in. z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Instytutu Żywności i Żywienia, z PAN-u, oraz członków UNICEF, Federacji Konsumentów, Fundacji "Rodzić po Ludzku" i innych organizacji pozarządowych. Na stronie skarbnica wiedzy, dotycząca karmienia piersią, siatki centylowe WHO, praktyczna pomoc w razie problemów, a także forum internetowe, prowadzone przez profesjonalnych doradców laktacyjnych.
   
 • mlekomamy.pl - strona Fundacji Mleko Mamy.  Została powołana w celu podejmowania, prowadzenia i popierania inicjatyw propagujacych karmienie piersią w Polsce.Na stronie sporo porad, fakty i mity na temat karmienia piersią, kontakty do doradcow i poradni laktacyjnych i wiele praktycznych wskazówek.Strony o Karmieniu Piersią (zagraniczne)
 

 •  kellymom.com - skrabnica wiedzy na temat karmienia piersią i rodzicielstwa. Między innymi spis leków dozwolonych dla matek karmiących, problemy zdrowotne a karmienie, a nawet omówienie wpływu stylu życia na jakość pokarmu. Ogrom bardzo przydatnej wiedzy.
   

Fora internetowe

 • chusty.info - forum zrzeszające rodziców, noszących dzieci w chustach i nosidłach miękkich. To kopalnia wiedzy nie tylko o noszeniu maluchów. Dużo informacji również o zdrowym odżywianiu dzieci, naturalnych sposobach radzenia sobie z chorobami, pieluchach wielorazowych i ekologicznym domu. Jest też całe podforum, poświęcone Rodzicielstwu Bliskości (Attachment Parenting)
   
 • ekodzieciak.pl/forum - forum dla rodziców, którzy promują zgodny z naturą, zdrowy styl życia. Dużo mądrych porad, związanych z wychowaniem, żywieniem dzieci, prowadzeniem ekologicznego domu. Sporo pomysłów na ciekawe zabawy i aktywności z dzieckiem.
   
 • www.rodzicielstwobliskosci.pl - forum gromadzące rodziców, którzy chcą wychowywać dzieci z godnie z ideą Rodzicielstwa Bliskości.
   
 • forum "Karmienie Piersią" - na pytania mam karmiących piersią odpowiada dyżurny doradca laktacyjny i położna - Monika Staszewska.

 

Stowarzyszenia i organizacje społeczne

 • www.nosmydzieci.org.pl - Stowarzyszenie "Nośmy dzieci" powstało z inicjatywy grupy mam noszących swoje dzieci w chustach. W ramach działalności Stowarzyszenie informuje rodziców o zaletach noszenia dzieci, typach chust i miękkich nosideł oraz o zasadach dobrego noszenia. Na stronie praktyczne informacje, dotyczące zdrowego noszenia dzieci, a także terminy spotkań i warsztatów w całej Polsce.
   
 • chusty.net - strona wielkopolskiego stowarzyszenia Poznań w chuście. Organizacja powstała z inicjatywy chustomam, mieszkających w Poznaniu i okolicach. Stowarzyszenie organizuje i współorganizuje rozmaite warsztaty, dotyczące noszenia w chuście i rozwoju dziecka. Poznańskie mamy zapraszają również na regularne, cotygodniowe spotkania. Można się na nich nauczyć wiązać, albo po prostu spotkać się i porozmawiać z innymi mamami. Na stronie także różne informacje dotyczące bezpiecznego noszenia w chuście.
   
 • klubkangura.com.pl - Kluby Kangura to działające w całej Polsce miejsca spotkań i wymiany doświadczeń rodziców noszących swoje dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Rodzice zrzeszeni w KK również propagują idee bliskości. W ramach działalności KK organizuje spotkania z różnymi specjalistami i bezpłatne warsztaty z wiązania chust.

 

Inne strony

 • dobrytata.waw.pl - bardzo ciekawy blog założony przez tatę dwójki maluchów. Jedno z niewielu miejsc w sieci, gdzie można przeczytać o męskim spojrzeniu na wychowanie dziecka. Autor duży nacisk kładzie na zrozumienie potrzeb małego człowieka. Wnikliwie przygląda się też sobie, podkreślając znaczenie równowagi wewnętrznej w wychowaniu dzieci.
 • ekorodzice.pl - to pierwszy w Polsce portal społecznościowy dla ekorodziców, który wspiera zdrową ciekawość. Tutaj każda ekomama potrafi docenić czyszczące właściwości octu czy kwasku cytrynowego, ekotata umie wyczarować abażur z plastikowych butelek, a ich dzieci nie chcą rozstawać się z szydełkowymi pacynkami i zabawkami zrobionymi z rurek po zużytym papierze toaletowym. Natomiast w wolnej chwili większość ekorodziców próbuje upolować wyjątkową okazję na platformie wymiankowej, dzięki której dziecięce śpioszki można wymienić na film sensacyjny. I czego chcieć więcej?