Karmienie piersią a stres

Dzieci karmione piersią lepiej radzą sobie ze stresem w późniejszym życiu niż dzieci karmione butelką

Science Daily, 2 sierpnia 2006r.

Tak sugerują wyniki badań opublikowanych przez Archiwum Chorób Dziecięcych. Wnioski są oparte na grupie prawie 9000 dzieci, które zostały objęte w latach 70 brytyjskimi badaniami kohortowymi, które to badania regularnie monitorują próbkę ludności brytyjskiej począwszy od urodzenia. Stosowne informacje zostały uzyskane w momencie narodzin dziecka oraz w wieku 5 i 10 lat, od położnych i pielęgniarek środowiskowych, rodziców i nauczycieli. Obejmują one informację o tym, ile dziecko ważyło przy urodzeniu oraz czy było ono karmione piersią. Odnoszą się także do czynników, które mogą być powiązane z reakcjami dziecka na stres i mechanizmami radzenia sobie ze stresem, w tym do depresji poporodowej, poziomu wykształcenia rodziców, ich statusu społecznego i nałogu palenia.

Gdy dzieci były w wieku 10 lat, ich nauczyciele zostali poproszeni o ocenienie poziomu lęku swoich uczniów w skali od 0 do 50, podczas gdy z rodzicami przeprowadzone zostały rozmowy o poważnych problemach w rodzinie, w tym o rozwodzie lub separacji, które miały miejsce, gdy ich dziecko było między 5 a 10 rokiem życia. Nie było zaskoczeniem, gdy po poddaniu analizie wszystkich danych, wyniki wskazywały na większe prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego poziomu niepokoju wśród dzieci, których rodzice byli rozwiedzeni lub w separacji. Jednak dzieci, które były karmione piersią, okazały się znacznie mniej nerwowe niż ich rówieśnicy, którzy nie byli karmieni piersią. Dzieci karmione piersią były niemal dwukrotnie bardziej narażone na wyższy poziom niepokoju z powodu rozwodu/separacji rodziców, podczas gdy u dzieci, które były karmione butelką to ryzyko było ponad dziewięciokrotnie.

Jak podkreślają autorzy, ich badania nie dowodzą, że karmienie piersią sprawia, iż dzieci lepiej radzą sobie ze stresem w późniejszym życiu. Sądzą, że raczej może być ono przejawem określonych postaw rodzicielskich. Cytują oni wszak wyniki badań na zwierzętach, które wskazują, że jakość kontaktu fizycznego między matką a dzieckiem w pierwszych dniach życia może wpływać na rozwój u potomstwa szlaków nerwowych i hormonalnych, które biorą udział w reakcji na stres. Dzieci, które doświadczyły szerszego rodzaju kontaktu w okresie karmienia piersią, lepiej radzą sobie ze stresem w późniejszym życiu. Karmienie piersią może mieć wpływ zarówno na jakość więzi między matką a dzieckiem, jak i na sposób, w jaki obie strony odnoszą się do siebie. A to może mieć trwały wpływ na poziom niepokoju u dziecka w odpowiedzi na stresujące wydarzenia życiowe - sugerują autorzy.

 

 Tłumaczenie:

Krystyna Gajdemska, Agnieszka Jankowska


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: