Czy wspólne spanie z dzieckiem jest obowiązkowe?

Czy spanie z dzieckiem we wspólnym łóżku jest konieczne, żeby dziecko się dobrze rozwijało? Ostatnio często słyszę takie opinie: że w ten sposób dziecko czuje się bezpiecznie i że więź między matką i dzieckiem jest wtedy silniejsza. Ja nie spałam z moimi starszymi dziećmi, teraz znów jestem w ciąży i też nie chcę, żeby maleństwo spało z nami. Łóżeczko będzie przystawione do naszego łóżka, jak dziecko obudzi się, to zawsze je usłyszę. Będę też karmić je w nocy, kiedy będzie tego potrzebowało. Czy to nie wystarczy?

 Spanie przy mamie rzeczywiście sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Może też być znakomitym rozwiązaniem dla matek karmiących piersią, ponieważ umożliwia karmienie niemal bez wybudzania się ze snu. Piszę „może”, bo nie jest to rozwiązanie dla każdego, nie jest to też obowiązek. Wspólne spanie ma wiele zalet, ale nie doradzałabym wprowadzania takiego rozwiązania wbrew sobie. Jeśli miałoby to Panią męczyć i frustrować lub powodować nieporozumienia między Panią a mężem/partnerem, to koszty wspólnego spania mogą łatwo przesłonić korzyści. Narastająca w rodzicach frustracja zawsze w jakiś sposób odbija się na dziecku - skutkiem takiego wspólnego spania „na siłę” może wtedy stać się nie wzrost poczucia bezpieczeństwa, lecz coś wprost przeciwnego

Jeśli zapewnia Pani dziecku czułość i bliskość w ciągu dnia, jeśli niemowlę jest karmione na życzenie, tulone i noszone (na rękach lub w odpowiednio zawiązanej chuście), to spanie w osobnym łóżeczku nie przyniesie mu żadnej szkody. Warunkiem jest jednak to, by tak, jak Pani napisała – łóżeczko znajdowało się w pobliżu łóżka rodziców, by mogli oni zawsze usłyszeć płaczące dziecko i je uspokoić . Najlepiej pozwolić mu zasnąć w objęciach rodzica i dopiero wtedy odłożyć do łóżeczka.

Anna Dembińska


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: