Moja dwuletnia córeczka często wpada w histerię z byle powodu; rzuca się na podłogę i zanosi od płaczu. Co powinnam robić w takiej sytuacji? Znajoma radzi, aby zostawić ją, żeby nie nauczyła się, iż płaczem może cokolwiek wymusić. Ja jednak nie mogę patrzeć na córkę, gdy tak rozpaczliwie szlocha.

Małe dzieci emocje odczuwają całym sobą. Gdy się cieszą, to na całego; gdy płaczą, zalewają się łzami, gdy się złoszczą, agresja rozsadza je od środka. Nic dziwnego, układ nerwowy takich dzieci jest zbyt niedojrzały, by radzić sobie z wszystkimi tymi emocjami.

Rolą rodziców, opiekunów, jest pomoc dziecku w opanowaniu uczuć, które nimi targają. Jest to możliwe właśnie dlatego, że dojrzały układ regulacji pobudzenia organizmu rodzica jest w stanie wyregulować niedojrzały układ dziecka.

Rodzice sami często zauważają, że dziecko, które wpada w histerię, bo np. nie otrzymało upragnionej zabawki, po dłuższej chwili samo nie wie, dlaczego płacze, ale nie umie już przestać. Nie ma mowy o wychowywaniu w takich okolicznościach, prawieniu kazań, pouczaniu, przemowach. Dziecko jest skupione tylko na sobie i emocjonalnym bólu, którego doświadcza. Oczekuje, że ktoś pomoże mu uporać się z problemem, który je przerósł. W takiej sytuacji pozostawienie je samemu sobie i obserwowanie rozwoju wydarzeń, może zostać odebrane przez nie jako niezdolność do udzielenia pomocy: „Mama/tata/ nie pomaga mi, bo nie umie poradzić sobie z tym, co ja przeżywam".

Dlatego tak ważne jest, aby wyjść naprzeciw tym dziecięcym oczekiwaniom. Margot Sunderland w książce „Mądrzy rodzice” zaleca w takich sytuacjach metodę tulenia. Spokój i opanowanie rodzica i jego zdecydowanie, ale życzliwie tulące swoje dziecko, pomoże maluchowi się wyciszyć i odzyskać równowagę. Nawet jeśli dziecko początkowo wyrywa się i szamocze, stopniowo jego zdenerwowanie powinno ustępować Twojemu spokojowi.

A na przyszłość w miarę możliwości warto unikać sytuacji konfliktowych i wykazywać się rodzicielską dyplomacją (zamiast wydawać polecenia, próbować zachęcić dziecko do współpracy w formie zabawy).

Małgorzata Musiał


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: