Jak przygotować dziecko do przyjścia na świat rodzeństwa

Oczekujemy drugiego dziecka. Mamy wątpliwości, czy starsze dziecko zaakceptuje nowego członka rodziny i czy nie będzie zazdrosne. Jak możemy się przygotować na powiększenie rodziny?


Przyjście na świat nowego członka rodziny jest ekscytujące nie tylko dla rodziców, ale także dla starszego rodzeństwa. Gdy tylko ciąża staje się widoczna warto uświadomić starszaka odnośnie pojawienia się rodzeństwa. Można wrócić wspomnieniami do chwil z poprzedniej ciąży i opowiedzieć dziecku, jak wyglądało oczekiwanie na jego przyjście na świat. Świetnym wsparciem są wtedy zdjęcia – pomagają zrozumieć dziecku, że ciąża wynika z fizjologii człowieka i on sam kiedyś znajdował się w brzuchu mamy. Rodzice mogą też opowiedzieć jak będą wyglądały pierwsze dni po przyjściu noworodka ze szpitala i włączyć starsze dziecko w przygotowanie wyprawki lub pokoiku dla malucha.

Starsze dziecko na pewno nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jaką niesie jego nowa pozycja w rodzinie . Warto uświadomić mu nadchodzące zmiany, zapowiadając korzyści płynące z bycia starszym z rodzeństwa ( np. maluchy muszą jeździć w wózeczku, gdy starszaki mogą wspinać się na drabinkach, starszaki mogą oglądać bajeczki – noworodek jest na to za malutki itp). Samo pojawienie się rodzeństwa jest bardzo dużym wydarzeniem w życiu dziecka i od to od nas zależy czy zostanie ono zapamiętane jako przeżycie traumatyczne. Pomocne w adaptacji do nowych warunków mogą okazać się rytuały wygospodarowane z codziennych zajęć, w których starsze dziecko będzie uczestniczyło z jednym z rodziców. Mama zaabsorbowana przez niemowlę powinna zorganizować czas, który będzie dzieliła tylko ze starszym dzieckiem ( np. wtedy, gdy młodsze śpi), co pozwoli na łatwiejsze pogodzenie się z pojawieniem się konkurenta do czasu i uwagi rodziców.

Maria Staszczuk-Krystew

 

Jestem szczęśliwą mamą czternastomiesięcznego synka. Za kilka miesięcy ma przyjść na świat siostra Frania. Bardzo się cieszę z tego faktu, ale niepokoi mnie jednocześnie to, jak to wpłynie na moje relacje z synkiem. Staram się go do tego przygotować, ale mam wrażenie, że mało rozumie i boję się, że sytuacja go przerośnie. Jak sobie radzić już po pojawieniu się nowego członka rodziny?


Pojawienie się młodszego brata lub siostry w każdym dziecku budzi emocje, bez względu na to, czy jest to niespełna dwulatek, czy też już nastolatek. Dlatego między innymi natura dała nam czas czterdziestu tygodni, żeby się wszyscy do przyjęcia nowego członka rodziny mogli przygotować. Wiele zależy od postawy rodziców. Bo jeśli będziecie oczekiwać na dziecko z radością i entuzjazmem, to synek z pewnością ten entuzjazm podchwyci. Warto więc stworzyć jakieś wspólne rytuały, które dadzą wyraz tej radości. Przykładanie ucha do brzucha mamy, głaskanie go czy wyczuwanie ruchów dziecka, to tylko kilka z wielu możliwości.


Pisze Pani, że obawia się, że Franek nie rozumie tych „przygotowań”. Proszę uwierzyć, że dzieci rozumieją więcej, niż my dorośli jesteśmy w stanie wychwycić z ich zachowania. Jak już na pewno zdążyła Pani zaobserwować, jego rozwój psychiczny jest teraz dość gwałtowny i za kilka miesięcy będzie już na zupełnie innym etapie.
A jak postępować już po pojawieniu się siostry? Proponowałabym na początek spojrzeć na zazdrość - bo chyba jej się najczęściej boimy w tej sytuacji - bez lęku. Jest ona uczuciem jak wiele innych i pojawia się poza naszą kontrolą. Ważne jest jednak, i tu rola rodziców jest nieoceniona, by pokazać dziecku jak sobie z nią radzić, by była siłą budującą, a nie niszczącą. Warto od samego początku włączyć Frania w przygotowania do narodzin, podkreślając, jego rolę, jako starszego brata. Czasami pomaga zakup lalki „bobasa”, by mógł się o nią troszczyć, zmieniać jej pieluszkę, ubierać, zabawiać, karmić, nosić w chuście lub wozić w wózku.


Gdy nowy członek rodziny będzie już na świecie, należy zadbać o to, by maksymalnie włączyć w to nowe wydarzenie i bardzo dużo z nim rozmawiać. Wtedy albo działacie równolegle: gdy mama przewija siostrę, wówczas Franio przewija bobasa, albo najpierw Franio pomaga przewinąć siostrę (podaje pieluszkę i inne niezbędne akcesoria), a następnie mama pomaga Franiowi przewinąć jego bobasa. Ważne jest jednak to, by Frankowi pomóc odnaleźć się w roli starszego brata, a gdy pojawi się nawet złość lub zazdrość o rodzeństwo, rozmawiać o tym z nim, by te uczucia nie stały się czymś wstydliwym, czy zakazanym.
Pozdrawiam, życząc szczęśliwego rozwiązania :)

Krystyna Kolwas


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz:
 
Wasze komentarze:
KAMILA - 27.05.2010 15:06:36
BARDZO MI POMOGŁY WW SPOSTRZEŻENIA GDYŻ SAMA SPODZIEWAM SIĘ DZIECKA A OBECNIE MÓJ SYN MA 3 LATKA, I TEŻ SPODZIEWAM SIĘ CÓRKI:)))POZDRAWIAM