Stereotypy


W tym artykule:

  • wymienimy 5 najczęściej spotykanych stereotypów dotyczących Rodzicielstwa Bliskości (ang. Attachment Parenting)
  • i rozprawimy się z nimi.

 

O Rodzicielstwie Bliskości (ang. Attachment Parenting) możemy usłyszeć coraz częściej. Dowiadujemy się, że opiera się na: wsłuchaniu w siebie, szacunku do dziecka, prawidłowym rozpoznawaniu i zaspokajaniu jego potrzeb. Niekiedy nie staramy się w pełni zrozumieć czym dokładnie jest. Bazując na szczątkowych informacjach tworzymy nieprawdziwy i krzywdzący obraz tej filozofii wychowania. Oto 5 najczęściej spotykanych stereotypów dotyczących Rodzicielstwa Bliskości.


1. Jeżeli nie karmisz piersią, nie śpisz razem z dzieckiem i nie nosisz w chustach Rodzicielstwo Bliskości nie jest dla Ciebie

Jeden z najbardziej krzywdzących stereotypów dotyczących Rodzicielstwa Bliskości. Odstrasza wielu zaciekawionych tą ideą wychowania. Karmienie piersią, wspólne spanie i noszenie w chustach znacznie ułatwiają tworzenie bliskiej więzi z dzieckiem. Jednak nie są to wymagania, bez których wychowywanie dziecka w duchu Rodzicielstwa Bliskości jest niemożliwe. Wielu rodziców, nie stosujących tych metod, z powodzeniem zaspokaja potrzebę bliskości u swoich dzieci. Wymaga to od nich troszkę więcej pracy i czujności skierowanej na sygnały wysyłane przez dziecko.

2. Rodzicielstwo Bliskości to bezstresowe wychowanie, dziecku pozwala się na wszystko czego zapragnie

Bardzo częsty argument przeciwników Rodzicielstwa Bliskości. Dokonują oni rozróżnienia na dwie postawy wychowawcze. Wychowanie pobłażliwe, tzw. "bezstresowe wychowanie" przeciwstawiane jest wychowaniu autorytarnemu, tzw " rządom twardej ręki". Niestety bardzo często wiąże się ono ze stosowaniem przemocy fizycznej i psychicznej wobec dziecka. Tymczasem, pomiędzy nimi, istnieje postawa demokratyczna, której zaplecze ideowe stanowi właśnie Rodzicielstwo Bliskości. Rodzicielstwo Bliskości nie dopuszcza metod wychowawczych opartych na przemocy, poniżaniu, zastraszaniu. W kwestii dyscypliny bazuje na wyznaczaniu granic z poszanowaniem potrzeb i ograniczeń wciąż uczącego się dziecka. Dzieci uzyskują możliwość dokonywania wyboru, bezpośredniego doświadczania konsekwencji. Uczą się na własnych błędach.
Rodzice wierzą, że dzieci są zdolne do samodzielnego rozwiązywania problemów. Dlatego rozstrzyganie kwestii spornych przebiega na zasadach współpracy, dialogu i wzajemnego szacunku. Oczywiście decydujący głos należy do dorosłych. Jednak dzieci żywo uczestniczą w kształtowaniu relacji, proponują rozwiązania, negocjują. Tym samym uczą sie zasad panujących w świecie dorosłych.

3. Rodzicielstwo Bliskości to wychowywanie dzieci na zależnych, nadwrażliwych, słabych ludzi

Czułe rodzicielstwo oparte na przywiązaniu to idea skłaniająca do wychowania wrażliwego na emocje dziecka. Nie prowadzi jednak do jego nadwrażliwości na emocje. A wręcz przeciwnie! Jej celem jest wychowanie otwartego, pewnego siebie, wewnątrzsterownego człowieka. Ogromną wagę przywiązuje do prawidłowego odczytywania emocji, mówienia o nich, przyzwolenia na odczuwanie wszystkich emocji. Dzieki czemu dziecko uzyskuje wspaniałą komunikację ze swoimi przeżyciami, może im zaufać. W przyszłości zaowocuje to wewnętrzną siłą i zaufaniem do siebie samego.
Rodzicielstwo Bliskości to przytulenia, całusy, czułości, to nauka okazywania miłości. Po to by nasze dzieci mogły w przyszłości tworzyć satysfakcjonujące związki. Po to by mogły czuć się spełnione i szczęśliwe, dzieki opioidom uwalnianym podczas pieszczot. Po to by mogły rozwijać się intelektualnie, przecież nie od dziś wiadomo, że inteligencja wzrasta w czułości.


4. Rodzicielstwo Bliskości to poświęcanie się ze strony rodziców, to skupienie się tylko na dziecku i życie dla niego

Nic bardziej błędnego! Wsłuchanie się w komunikaty wysyłane przez dziecko i podążanie za nimi jest proste i naturalne. Prostsze niż próby stosowania się do "cudownych" schematów opublikowanych w poradnikach, które próbujemy połączyć z otrzymywanymi zewsząd "dobrymi radami". Szybko ta strategia okazuję się nieskuteczna i po prostu niemożliwa do zastosowania.
Sytuacja, w której dziecko przysłania nam cały świat jest nienaturalna i szkodliwa dla jego rozwoju. Jedną z ośmiu zasad Rodzicielstwa Bliskości jest zasada równowagi w życiu rodzinnym. Powinniśmy dążyć do wypracowania porozumień, które uszanują i uwzględnią potrzeby wszystkich członków rodziny. Według tej idei rodzina to współpracujący ze sobą zespół, w którym potrzeby każdego są ważne i respektowane. Wyższość potrzeb dziecka polega wyłącznie na tym, że wielu z nich nie może zaspokoić samo.
Dodatkowo rodzice wychowujący w duchu RB namawiają do angażowania już najmłodszych dzieci,w swoje aktywności. W czym ogromnie pomaga noszenie w chuście. Dziecko przytulone do nas "zwiedza i przyswaja", uczy się od nas. Dotyczy to zarówno wyjść rodzinnych, jak i zwykłych codziennych czynności. Sprzątanie, pranie, gotowanie mogą stać się fantastyczną rodzinną zabawą!


5. Rodzicielstwo Bliskości to dziwaczna, nowa "moda"

Nowe jest wyłącznie nazewnictwo! Termin został utworzony niedawno przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, ale określa ideę przyświecającą wychowaniu dzieci od wieków. Do dzisiaj intuicyjnie stosowane jest przez wiele pokoleń rodziców w różnych zakątkach świata. Przeciwko argumentom o dziwactwie świadczą natomiast najnowsze badania z zakresu psychologii rozwojowej i neurobiologii. Dowodzą, że rodzicielstwo oparte na przywiązaniu pozwala wychować szczęśliwych, decyzyjnych i silnych ludzi.

 

Katarzyna Gołuńska


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: