Spokojny sen

Wieczór i noc to dla wielu młodych rodziców najtrudniejsza pora dnia.  Zwłaszcza, gdy dziecko nie chce się zachowywać według poradnikowego wzorca. Zmęczonym nocnymi pobudkami opiekunom łatwo zapomnieć, że zbyt wczesna i nieodpowiednia nauka samodzielnego usypiania jest dla małych dzieci bardzo szkodliwa.Wielu młodych rodziców w dobrej wierze (albo z bezsilności) stosuje popularne metody usypiania przez wypłakiwanie czy metodą "przytul-odłóż" lub "3-5-7". Nie zdają sobie jednak sprawy z ich negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka.

Co więc zrobić, żeby było dobrze? Przede wszystkim słuchać siebie i dziecka. Jeśli jednak potrzebujesz porady, poniżej garść rzetelnej wiedzy jak sprawić, by zasypianie i sen były czasem dobrego odpoczynku dla całej rodziny. Zapewniając przy tym tak potrzebne dziecku bliskość i poczucie bezpieczeństwa.

 

  • O kołysaniu i kołysankach
     
  • Śpimy razem
     
  • Śpimy osobno
    Wspólne spanie to dodatkowe godziny tak potrzebnej dziecku bliskości. Nie znaczy to, że dziecko śpiące samo jest nieszczęśliwe. Oczywiście pod warunkiem, że zaspokajasz jego aktualne potrzeby i nigdy nie pozwalasz płakać w samotności. Jeżeli z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz spać razem z dzieckiem, to jest artykuł dla Ciebie.
  • Wspólne spanie na świecie Z tego artykułu dowiecie się, ilu rodziców na całym świecie decyduje się spać wspólnie ze swoimi dziećmi i jakie rozwiązania stosują – czy śpią w jednym łóżku, czy w jednym pomieszczeniu, a może mają jeszcze inne pomysły. Przeczytajcie.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: