Korzyści jakie niesie ze sobą czynne słuchanie

Czynne słuchanie często pomaga dzieciom mniej się obawiać negatywnych uczuć. „Uczucia są dobre", jest to wyrażenie, którego używamy na naszych kursach, aby pomóc rodzicom dojść do przekonania, że uczucia nie są „złe". Kiedy ojciec lub matka okazują przez czynne słuchanie, że akceptują uczucia dziecka, pomoże to samemu dziecku zaakceptować je. Dzięki reakcji rodziców uczy się ono tego, że uczucia są dobre.

Czynne słuchanie stwarza -jak gdyby jako „produkt uboczny" - serdeczne stosunki między rodzicami i dzieckiem. Przeżycie, że się jest wysłuchanym, i zrozumianym przez drugiego człowieka, jest tak zadowalające, że zawsze skłania nadawcę, aby odczuwał serdeczność wobec słuchającego - niezależnie od tego, że to może być świadomy cel. Zwłaszcza dzieci reagują czułymi myślami i uczuciami. Podobne uczucia powstają w słuchaczu - zaczyna serdeczniej i cieplej myśleć o nadawcy. Kiedy ktoś słucha drugiego dokładnie i wczuwając się, dochodzi do tego, że rozumie tego człowieka, poznaje jego sposób patrzenia na świat - pod pewnym względem staje się tym człowiekiem na pewien czas, kiedy jakby przesiada się na jego miejsce. Kiedy się wchodzi w położenie drugiego człowieka, zawsze wywołuje się uczucia łączności, przychylności i miłości. Wczuć się w drugiego człowieka znaczy zobaczyć go jako odrębną osobę, a jednak być gotowym dołączyć się do niego lub stanąć obok niego. Znaczy to zostać dla niego „towarzyszem podróży życia" na ten krótki odcinek czasu. Do takich działań należą głębokie przywiązanie i miłość. Rodzice, którzy uczą się wczuwającego się, czynnego słuchania, odkrywają nowy rodzaj zrozumienia i uwagi, głębsze uczucie przywiązania; i odwrotnie - dziecko reaguje na rodziców podobnymi uczuciami.

Czynne słuchanie umożliwia rozwiązywanie problemu przez dziecko. Wiemy, że ludziom łatwiej przemyśleć problem i zbliżają się do jego rozwiązania, kiedy mogą go przedyskutować, a nie tylko przemyśleć. Ponieważ czynne słuchanie tak skutecznie ułatwia mówienie, pomaga człowiekowi przy poszukiwaniu rozwiązań jego problemów. Wszyscy słyszeli takie wyrażenia jak „Niech znajdę zrozumienie u ciebie", „Chciałbym z tobą omówić ten problem", „Może mi to pomoże, kiedy wypowiem się przed tobą". Czynne słuchanie wpływa na dziecko w ten sposób, że słucha ono myśli i poglądów rodziców z większą chęcią i gotowością. Jest to powszechne doświadczenie: gdy ktoś jest skłonny wysłuchać mojego punktu widzenia i mnie łatwiej jest wysłuchać jego. Dzieci są bardziej skłonne przyjąć wypowiedzi swoich rodziców, kiedy rodzice wpierw wysłuchają dzieci do końca. Kiedy rodzice żalą się, że dzieci ich nie słuchają, można się założyć, że i rodzice nie bardzo dobrze wysłuchują dzieci.


Czynne słuchanie „zostawia dziecku piłkę". Kiedy rodzice zareagują na problemy swoich dzieci przez czynne słuchanie, zaobserwują, jak często dzieci zaczynają myśleć samodzielnie. Dziecko zacznie samo analizować problem i w końcu dojdzie do jakichś konstruktywnych rozwiązań. Czynne słuchanie pobudza dziecko do tego, aby samo myślało, aby dochodziło do własnej diagnozy problemu i żeby znalazło własne rozwiązanie. Czynne słuchanie wyraża zaufanie, podczas gdy wypowiedzi radzące, logiczne, pouczające i temu podobne wyrażają brak zaufania, kiedy zabierają dziecku odpowiedzialność za rozwiązanie problemu.

Czynne słuchanie jest jedną z najskuteczniejszych metod, aby pomóc dziecku stać się bardziej samodzielnym, odpowiedzialnym za siebie i bardziej niezależnym.

 

 

Thomas Gordon:Wychowanie bez porażek, Instytut Wydawniczy PAX Inco-Veritas, 1993, s.60-61

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię:
Komentarz: