Naukowo

 

Helen Bee, Denise Boyd: Psychologia rozwoju człowieka

podręcznik akademicki

Książa jest obszernym i znanym podręcznikiem psychologii rozwojowej człowieka. Szczegółowo wprowadza czytelnika w rozwój osobniczy od poczęcia aż do śmierci. Jest to pozycja trudna i wymagająca, mimo to ważna i godna polecenia. Młodych rodziców zainteresują przede wszystkim pierwsze rozdziały. Dotyczą one rozwoju dziecka w okresie prenatalnym i w pierwszych latach życia. W książce tej znajdziemy nie tylko czysto biologiczne i naukowe opisy poszczególnych okresów życia. Rzetelnie i w oparciu o najnowsze badania autorzy wyjaśniają również mechanizmy rządzące prawidłowym rozwojem psychofizycznym człowieka i jego funkcjonowaniem w społeczeństwie. Wskazują także sytuacje, które mogą ten rozwój zaburzyć. Przeczytamy między innymi o klapsach, oglądaniu telewizji, o roli bliskości i wpływie popularnych metod wychowawczych na dziecko.
Mimo dość trudnego języka to pozycja niezwykle cenna i ogromne źródło wiedzy o nas samych. Książka jest też świetną propozycją dla wszystkich, którzy szukają naukowych podstaw Rodzicielstwa Bliskości.

Anna Kustosik

 

 

 

 Anna Izabela Brzezińska(red.): Psychologicze portrety człowieka. Praktyczna psychologia rozwojowa

podręcznik akademicki

Sięgając po tę pozycję należy być przygotowanym na garść solidnej wiedzy o rozwoju człowieka. Autorytety z dziedziny psychologii, zebrały się pod skrzydłami Anny I. Brzezińskiej, by zabrać nas w podróż po ośmiu okresach życia człowieka - cztery z nich dotyczą dzieciństwa. Każdy z nich opisany jest w dwóch częściach, pierwsza traktuje o zmianach i osiągnięciach rozwojowych  danego okresu, druga opisuje zagrożenia mogące zahamować rozwój dziecka. Duże wymagania wobec czytelnika stawia warstwa językowa charakterystyczna dla rozpraw naukowych, jednak już chwila lektury pozwala przystosować się i czerpać radość z odkrywania tajemnic rozwoju naszego dziecka.

Katarzyna Gołuńska

 

 

 

 

 

John Bowlby: Przywiązanie

podręcznik akademicki

John Bowlby jest twórcą teorii przywiązania, która stanowi próbę wyjaśnienia przebiegu rozwoju emocjonalnego małego dziecka i powstawania więzi miedzy dzieckiem a opiekunem. Autor  rozważa, jak jakość wytworzonej więzi wpływa na cale życie małego człowieka - zwłaszcza jego funkcjonowanie psychiczne i społeczne. Według Bowlby'ego tworzenie się przywiązania do opiekuna jest fundamentalną, pierwotną i uwarunkowaną biologicznie potrzebą dziecka. Wytwarzająca się miedzy dzieckiem a opiekunem wieź, staje się prototypem relacji z ludźmi w dalszych etapach życia człowieka.

Autor szczególnie skupia się na pierwszych trzech latach życia dziecka, ukazując je jako okres kluczowy dla wytworzenia się przywiania. Utrzymywania bliskości z opiekunem jest jedną z fundamentalnych potrzeb dziecka. Dla prawidłowego kształtowania się psychiki małego człowieka konieczne jest jej zaspokojenie. Niemowlęta i małe dzieci instynktownie pragną kontaktu wzrokowego, dotyku i uwagi opiekuna. Jest im to niezbędne do prawidłowego rozwoju i kształtowania się poczucia bezpieczeństwa.

Książka opisująca teorie przywiązania Johna Bowlby'ego to pozycja szczególnie cenna ze względu na przenikliwość, wieloaspektowość i rzetelne podejście do zagadnień związanych z bliskością. Opisuje nie tylko sam proces kształtowania się relacji dziecko-opiekun, ale także wyjaśnia jak bardzo ważna jest jakość takich relacji. Podkreśla jak ważna jest osoba opiekuna dla małego człowieka. Jak wiele dla rozwoju dziecka znaczy wzajemność , intymność i zainteresowanie ze strony opiekuna.

Dagmara Kociuba

 

 

 


Robert W. Firestone:

Nietoksyczne rodzicielstwo. Jak mądrze wychowywać dzieci

To pozycja dla wytrawnych, zainteresowanych psychologią czytelników. Autor w wielu miejscach operuje specjalistycznym językiem, ale z całą pewnością czas poświęcony na lekturę nie będzie stracony. Zrozumiemy, jaki związek ma nasza postawa wobec własnych dzieci, z zachowaniami, doświadczonymi przez nas ze strony rodziców. Firestone otwarcie krytykuje niektóre szeroko zalecane metody wychowawcze – jak choćby odsyłanie dzieci za karę do ich pokoju. Tłumaczy, dlaczego czasami zachowujemy się w sposób, który nas samych zaskakuje – na przykład, jak to możliwe, że zaczynamy momentami przypominać swoich rodziców, choć tyle razy obiecywaliśmy sobie, że do tego nie dopuścimy. Wyjaśnia, czemu niektóre reakcje naszych dzieci - przede wszystkim ich płacz - tak łatwo wytrącają nas z równowagi. Ta książka skłania do refleksji nad własnymi doświadczeniami, a dzięki temu może wpłynąć na nasz stosunek do dzieci i w konsekwencji zmienić negatywne wzorce zachowań, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Anna Sieroń