Zagranicznie

 

 

Evelin Kirkilionis:

Bindung stärkt: Emotionale Sicherheit für Ihr Kind - der beste Start ins Leben

Po tę książkę najlepiej sięgnąć jeszcze w ciąży. Autorka radzi, jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat i jak nawiązać z noworodkiem bliski kontakt. Tłumaczy, jakie znaczenie ma bliska więź z rodzicami. Z lektury dowiemy się, dlaczego po urodzeniu dziecka matka zamiast cieszyć się swoim szczęściem, często przeżywa trudne chwile, próbując jak najlepiej wypełnić nowe obowiązki. Kirkilionis podkreśla, że narodziny dziecka mają ogromny wpływ na naszą codzienność, że często wymuszają zmiany, do których nie czujemy się przygotowani. To czas niezwykłych wyzwań – przede wszystkim dla matki, ale nie tylko dla niej. Autorka proponuje taki podział pracy, żeby żadne z rodziców nie czuło się przeciążone opieką nad noworodkiem. Podpowiada, co robić, kiedy mimo naszych usilnych starań, niemowlak nie przestaje płakać i tłumaczy dlaczego tak się dzieje. Jeden rozdział w całości poświęcony jest wcześniakom – dzieciom, które wymagają wyjątkowej troski i zaangażowania - oraz ich rodzicom, którzy muszą odnaleźć się w sytuacji, do której nie zostali w najmniejszym stopniu przygotowani.

Anna Sieroń

 

 


Julia Dibbern:

Geborgene Babys: Beziehung statt Erziehung

To pozycja dla zainteresowanych naturalnym rodzicielstwem. Dowiemy się z niej, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma bliska więź z opiekunami, nawiązywana od pierwszych chwil życia. Dibbern tłumaczy, dlaczego nie da się dziecka „rozpieścić”, czy „zepsuć”, wyjaśnia czego dzieci naprawdę potrzebują – przede wszystkim miłości i zaangażowania rodziców. Przyszłe mamy przeczytają, jak dbać o siebie w czasie ciąży i jak przygotować się do porodu, żeby był możliwie najlepszym początkiem wspólnego życia. Większość książki poświęcona jest jednak tematom ściśle związanym z naturalnym rodzicielstwem – karmieniu piersią, wspólnemu spaniu, znaczeniu niemowlęcego płaczu oraz wychowaniu bez pieluch. Poruszone w poszczególnych rozdziałach zagadnienia zilustrowano prawdziwymi historiami z życia młodych rodziców, co sprawia, że lektura jest przyjemniejsza, a argumenty autorki – bardziej przekonujące.

Anna Sieroń

 

 

 

William Sears, Martha Sears:

The Attachment Parenting Book: A Commonsense Guide to Understanding and Nurturing Your Baby


W tej książce znajdziecie wszystkie podstawowe informacje o rodzicielstwie bliskości (ang. attachment parenting), podane w przystępny, przejrzysty sposób - i to z pierwszej ręki, gdyż państwo Sears jako pierwsi określili w ten sposób wychowanie oparte na bliskiej więzi z dzieckiem. Znajdziecie tu informacje o tym, co zrobić, żeby już przy narodzinach nawiązać ze swoim dzieckiem bliski kontakt, dowiecie się wiele o karmieniu piersią, noszeniu dzieci, o znaczeniu niemowlęcego płaczu, spaniu blisko siebie i wyznaczaniu granic. Jest rozdział poświęcony ojcom oraz trudnym sytuacjom, w jakich mogą znaleźć się rodzice. Autorzy krytykują „dziecięcych trenerów”, czyli osoby zalecające wychowywanie dzieci według ściśle określonych zasad - z zegarkiem w ręku - oraz obalają mity, jakie narosły wokół terminu attachment parenting: wbrew pozorom, w rodzicielstwie bliskości nie chodzi o to, by mama zrezygnowała z siebie, ze swojej pracy i swoich pasji, a bliskość jaką dają dziecku rodzice, nie prowadzi do uzależnienia go od nich, ani nie czyni niezdolnym do funkcjonowania w dzisiejszym, pełnym wyzwań, świecie. Poleciłabym tę książkę każdemu, kto zetknął się z terminem attachment parenting i chciałby dowiedzieć się, czym dokładnie jest rodzicielstwo bliskości i na jakich wartościach się opiera.

Anna Sieroń

 

 

 

Evelin Kirkilionis:

Ein Baby will getragen sein: Alles über geeignete Tragehilfen und die Vorteile des Tragens

Ta pozycja zainteresuje rodziców, którzy wiążą swoje dzieci w chusty i ciekawi ich, co ma na ten temat ma do powiedzenia jeden z największych autorytetów w sprawach noszenia. To również lektura obowiązkowa dla tych, którzy jeszcze się wahają, gdyż wokół noszenia utrzymuje się wiele niejasności. Książka składa się z dwóch części. Z pierwszej – dowiecie się, dlaczego dzieci przychodzą na świat przystosowane do tego, by je nosić; w jakich sytuacjach noszenie należałoby traktować jako profilaktykę zdrowotną; jaką rolę dla emocjonalnego rozwoju dziecka odgrywa bliski kontakt z matką; jak noszenie wpływa na umiejętności ruchowe dziecka. W drugiej części książki autorka udziela praktycznych porad, tłumacząc jak nosić prawidłowo.

Anna Sieroń